Fotowoltaika

Rosnąca świadomość ekologiczna i spadek cen paneli fotowoltaicznych przy równoczesnym wzroście tych pochodzących z konwencjonalnych źródeł energii sprawiły, że globalne inwestycje w siłę słoneczną w minionych latach szacowane są w setkach miliardów dolarów. W pewnych krajach Unii Europejskiej (takich jak Niemcy, Hiszpania, Holandia bądź Włochy), całkowita energia osiągnięta z ogniw słonecznych sprawiła, iż stały się one konkurencyjne wobec energetyki tradycyjnej. Polska, chociaż jeszcze nie tak bardzo rozwinięta pod względem energetyki solarnej, również może się pochwalić rozwojem solarnych systemów zasilania.

Podstawowe i powszechne wykorzystywanie fotowoltaiki w życiu powoduje nie wyłącznie zwrot kosztów takiej budowy oraz wkład w ochronę środowiska, jednak również późniejsze korzyści w postaci oszczędności powiązanej z produkcją bezpłatnej energii.Wyjątkowo powszechną instalacją są montaże paneli słonecznych na dachach kamperów i przyczep kempingowych, jakie zwiększają pojemność akumulatora pokładowego lub dokupionego w zestawie i zapewniają życie w tegoż gatunku samochodach nawet przez wiele miesięcy, korzystając m.in. z telewizora, lodówki i oświetlenia. Wśród urządzeń napędzanych siłą słoneczną znajdują się także ładowarki do telefonów oraz komputerów.

Powszechnie widziany oraz entuzjastycznie kupowany zestaw to ładowarka solarna do akumulatorów. Aby w pełni cieszyć się z korzyści, jakie niesie wykorzystywanie siły słonecznej w produkcji prądu obligatoryjnie należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu panelu do urządzenia które ma zasilać, np. baterie słoneczne 40W ładują akumulator o maksymalnej pojemności 40Ah, czyli nigdy mniejszej aniżeli jego pojemność. To właśnie dobre dobranie instalacji decyduje o efektywności oraz uzyskanych zyskach.

Polecane strony www z informacjami o fotowoltaice: http://systemy-fotowoltaika.pl/ oraz http://suntrack.pl/12-fotowoltaika

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz